#CoMuDasz

 

Pod takim to właśnie hasłem młodzież ze wszystkich naszych pijarskich szkół rozpoczęła w miniony weekend to jest od 13 do 15 października co roczne SMP czyli Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Jak donosi tradycja spotkanie to odbyło się w Krakowie na terenie szkoły naszych braci pijarów. Zjechała się młodzież z różnych zakątków Polski a także goście z Węgier, którzy niestrudzenie od kilku lat pokonują kilkaset kilometrów, aby uczestniczyć razem z nami w tym niecodziennym wydarzeniu jakim jest właśnie SMP.

 

Wszystko zaczęło się w piątek 13 października, co dla niektórych może być (jak przesądy głoszą) nieszczęśliwą datą, ale nie dla nas. Otóż w piątkowy wieczór oficjalnie rozpoczęliśmy XVII już SMP prezentacją poszczególnych grup, które przygotowały życiorysy w różnych postaciach czy to pantomima, opowieść, piosenka, wiersz… świętych i błogosławionych z rodziny kalasantyńskiej, którzy  na tegorocznym SMP bardzo mocno nam towarzyszyli. Po prezentacji grup nie mogło zabraknąć spotkania się z Naszym Najlepszym Przyjacielem w Adoracji Najświętszego Sakramentu, a także skorzystania z Sakramentu Pojednania. Te momenty są dla nas bardzo ważne, oprócz zabawy, muzyki i spotkań ze znajomymi. To właśnie tym spotkaniem zakończyliśmy nasz piątek.

Sobota rana co dla niektórych była ciężka, ale szybko wszyscy się obudzili po pysznych kanapkach i herbacie przygotowanych przez wolontariuszy. Następnie czekała na nas konferencja przygotowana przez specjalnego gościa z Kongo mianowicie Juan de Dieu, który opowiedział nam o specjalnym projekcie Święta Dorota realizowanym w Kongo, zaraz po naszym specjalnym gościu głos zajął   o. Tomasz  Jędruch, który 17 lat temu zainicjował Spotkania Młodzieży Pijarskiej. Przekazał on nam wiele cennych wskazówek, dróg do świętości. Zaznaczył, że świętość to zdanie się na Pana Boga i robienie swojego w życiu, a także podążanie za słowami Ewangelii. Po tych cennych konferencjach nastąpiło spotkanie w mniejszych grupach gdzie mogliśmy podyskutować na temat pijarskiego sposobu dojścia do świętości . Tuż po spotkaniach w grupach miały miejsce tzw. „Targi Świętych”, kto by pomyślał, że targ to dobre miejsce na wymianę informacji między grupami o świętych J

Po tak pracowitym poranku przyszła pora na pyszny obiadek, choć kolejka była strasznie długa to i tak mięska starczyło dla wszystkich uczestników. Po obiedzie wszystkie grupy udały się na Pielgrzymkę „ Śladami Kalasancjusza” po Krakowskich Kościołach, gdzie czekały na nas różne osoby, młodzi wolontariusze, Siostry Pijarki, Ojcowie Pijarzy i wiele innych dobrych osób, aby podzielić się z nami doświadczeniem jak to Kalasancjusz inspiruje ich w życiu. Było to bardzo ciekawe i bogate doświadczenie. Trochę zmęczeni ale zadowolenie wróciliśmy do Liceum, aby tam wspólnie przeżywać kulminacyjny punkt dnia czyli Eucharystię. Oczywiście wieczorkiem tuż po kolacji nie mogło zabraknąć chrześcijańskiej imprezy przygotowanej przez animatorów, była to niesamowita podróż po różnych krajach świata. Na sam koniec dnia tak jak w piątek spotkaliśmy się oczywiście tradycyjnie już na Adoracji Najświętszego Sakramentu, aby podziękować dobremu Bogu za cały ten czas, który nam dał, za każdego spotkanego człowieka, za wszystkie radości przeżywane w danym dniu, ale także była to też znowu okazja, aby się spotkać z Nim w sakramencie pojednania, z czego tłumnie korzystaliśmy.

I tak nastała niedziela czas rozjazdów do swoich miejscowości. Po wspólnie przeżytej Eucharystii w kościele na Wieczystej  przyszedł czas na podziękowania wielu dobrym ludziom bez których nie było by SMP, a także Ojcom Pijarom którzy tak chętnie i tłumnie zawsze nas goszczą. Po pysznym obiadku zaczął się etap pożegnań i co u niektórych pokulały się łezki, ale żyjemy nadzieją, że już niedługo ( bo to tylko rok) znowu się spotkamy, może o rok starsi, może bardziej doświadczeni, ale z tym samym zapałem i radością co teraz. XVII SMP dobiegło końca a w naszych sercach pozostaną na długo słowa św. Józefa Kalasancjusza, które nam towarzyszyły przez całe spotkanie „ NIC NIE DAŁEŚ CHRYSTUSOWI, JEŻELI NIE DAŁEŚ MU CAŁEGO SERCA.”

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013