Tu wszystko się zaczęło

TU WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO, mówił Jan Paweł II wspominając swoje dzieciństwo w Wadowicach.

Dla Pauli Montal, dziś świętej matki Pauli, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pijarek, wszystko zaczęło się 220 lat temu, w Arenys de Mar, 11 października 1799 r. Ta okrągła rocznica zaprasza do szczególnych wspomnień o początkach życia Pauli i o tym, co zrobiła dla wielu kobiet i dla całego Kościoła zakładając zgromadzenie zakonne oddane nauczaniu i wychowaniu dziewcząt według hasła:

RATOWAĆ RODZINY NAUCZAJĄC ŚWIĘTEJ BOJAŹNI BOŻEJ!

Arenys de Mar, rodzinne miasto Pauli, położone nad M. Śródziemnym, ok. 40 km na północ od Barcelony, jest miastem portowym, utrzymującym się z handlu. Jednym z jego głównych produktów eksportowych były koronki. Paula, podobnie jak jej mama, mistrzyni w ich wytwarzaniu, wykorzystała swoje zdolności by przyciągać do zakładanych przez siebie szkół dziewczęta. Uczyła je wyrobu słynnych koronek z Arenys, ale łączyła te praktyczne umiejętności z wiedzą teoretyczną, przekazywana na bardzo wysokim poziomie.

Dziś szkoły sióstr pijarek na całym świecie podejmują dzieło rozpoczęte przez Paule Montal. Uczą prawdy o świecie, ale kształtują też ducha i pobożność; obok wiary przekazują także wiedzę, aby zapewnić godną pozycję i dowartościować rolę kobiety w społeczeństwie.

 

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013