VI niedziela wielkanocna 2017

Czytania liturgiczne z kolejnych dni okresu wielkanocnego przygotowują nas na przyjęcie szczególnego daru – daru Ducha Świętego, często nazywanego Parakletem. Słowo Parakletoznacza Pocieszyciela, Orędownika, Obrońcę. Ewangelista Jan nazywa Go również Duchem Prawdy, który ma za zadanie pouczać wiernych i przypominać im wszystko, co Jezus powiedział i zrobił.

Czas oczekiwania na dar Ducha dla pierwszych chrześcijan nie był łatwy. Był bowiem okresem prześladowań, które jednak nie tylko nie doprowadziły do złamania  wiary, ale przeciwnie, spowodowały niesamowity rozwój wspólnot chrześcijańskich. Czytanie z Dziejów Apostolskim mówi, że mieszkańcy Samarii stali się wyznawcami Jezusa, bo przekonało ich świadectwo Filipa, który… uciekał z Jerozolimy z obawy przed prześladowaniami.

Jako wspólnota Kościoła czekamy kolejny raz na dar Ducha Świętego. Prosimy Jezusa o to, by wylał na nas swego Ducha, Ducha Prawdy, Miłości i Pocieszenia. Niektórzy pewnie czynią to ze względu na okres liturgiczny, jaki przeżywamy. Wielu jednak doświadcza czasu próby, przeciwności a może nawet prześladowań. Potrzebujemy umocnienia, pocieszenia i podtrzymania.

Pamiętajmy, że przychodzi ono do nas często poprzez wspominanie dzieł, jakich Bóg w nas i dla nas dokonał. Pozwólmy Duchowi Świętemu, by prowadził nasze myśli i pomagał rozpamiętywać wielkie dzieła Boże. Będzie to pożytkiem dla nas, a może także stanie się świadectwem dla innych.

Przyjdźcie i słuchajcie mnie wszyscy, którzy boicie się Boga, opowiem, co uczynił mej duszy (Ps 66).

 

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013