33 niedziela zwykła 2017

19 listopada, XXXIII niedziela zwykła

 

Wiele obrazów i treści skrywają dzisiejsze czytania mszalne. Ale jedno szczególnie zatrzymało moja uwagę: „jesteście synami światłości”.

Światło kojarzy mi się z bezpieczeństwem. Gdy byłam mała, najbardziej bałam się właśnie ciemnych pomieszczeń, bo nie wiedziałam, co mnie w nich czeka, nie widziałam i nie rozpoznawałam otoczenia. Zapalone światło rozpraszało moje obawy i lęki, dawało poczucie bezpieczeństwa, przywracało spokój i radość.

Innym skojarzeniem dla światła może być jasny, słoneczny dzień. Częściowo i św. Paweł nawiązuje do tego obrazu przeciwstawiając jasność dnia ciemnościom nocy, która sprzyja złodziejom, „zasłaniając” niejako ich złe uczynki i osłabiając czujność tych, których chcą okraść.

W innym liście św. Paweł napisze wprost, że mamy żyć „przyzwoicie jak w jasny dzień”. Zatem światło jest niego nie tylko obrazem dnia ale też symbolem uczciwości i przyzwoitości. Przynosi na myśl człowieka, który nie ma ukrytych zamiarów i nie chce okłamać ani skrzywdzić nikogo.

Jesteście synami światłości”.

Zdanie to brzmi nie tyle jak stwierdzenie, ale jest wręcz wezwaniem, a nawet nakazem. Wszystkich, którzy deklarują się być naśladowcami Jezusa Chrystusa wzywa do uczciwości, do przejrzystości w postępowaniu. Jest to nakaz, by być jak lampa postawiona na świeczniku, jak wzór dla innych.

Chrześcijanin to człowiek, który żyje uczciwie i rzetelnie wypełnia swe obowiązki, który nie krzywdzi drugiego człowieka, ale szuka jego dobra. Ktoś taki celem swojego życia czyni budowę Królestwa Bożego i oczekiwanie na ponowne przyjście Chrystusa w chwale, aby Jego Królestwo zapanowało na ziemi.

 

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013