III NIEDZIELA ADWENTU 2017

Niedziela Gaudete - niedziela radości i światła

 

I czytanie: Iz 61,1-2a.10-11 Ogromnie się weselę w Panu

Psalm:Łk 1, 46b-48. 49-50. 53-54 (R.: por. Iz 61, 10b)

                Raduj się, duszo, w Bogu, Zbawcy moim.

 

II czytanie: 1 Tes 5, 16-24 Przygotujcie duszę i ciało na przyjście Pana

Ewangelia: J 1, 6-8. 19-28Świadectwo Jana Chrzciciela o Chrystusie

 

Duch Pański nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę, ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski u Pana.

/  Iz 61,1-2a

Liturgia słowa niedzieli Gaudete zachęca nas do radości w Bogu, której źródłem jest Jego pełna miłości obecność pośród nas. Mesjasz posłany do ubogich i złamanych na sercu. Mesjasz niosący wyzwolenie jeńcom i swobodę więźniom. Mesjasz wyzwalający z niewoli grzechu. Mesjasz - Jezus Chrystus przychodzi.Czyż to nie radość ! Czyż to nie miłość ! I może w spotkaniu z tym słowem przychodzi pytanie: gdzie jest źródło radości, mojej radości?

 

Jedynym źródłem trwałej radości jest miłość. Skupiając się na szukaniu radości, a nie na dążeniu do miłości często przeżywamy rozczarowanie, frustrację. Czasem może i  gaśnie w nas entuzjazm i siła życia ale tym mocniej Miłość niesie radość. Zarówno ta miłość, którą przyjmujemy od Boga i ludzi, jak i ta, która ofiarujemy innym. Boża logika wymiany Jw której wielkiej radości doświadcza ten, kto pomaga, kto przebacza, kto okazuje innym serce, życzliwość, wdzięczność, kto zatrzymuje się przy drugim. Nie ma radości w oderwaniu od miłości. W miłości możliwa jest radość w sytuacjach przeciwności, a nawet cierpienia, bo jest ona czymś innym niż prostą „wesołością”, która czasem maskuje nasz głęboki smutek. 

Jak mówi święta  Teresa z Lisieux:

Radość tkwi nie w rzeczach, ale w głębi naszej duszy”.

Bóg staje pomiędzy nami, aby uczyć nas prawdziwej radości, aby dzielić się nią z nami.Papież Franciszek na swym koncie na Twitterze napisał: „Chrześcijańska radość pochodzi od Ducha Świętego, który daje nam prawdziwą wolność i dar niesienia Jezusa braciom”.  Pozwólmy Miłosiernemu przepełnić swoje serca wiarą, spotkaniem z Chrystusem i radością  dzielenia się dobrem, które jest w nas. Prośmy Ducha Świętego, aby napełnił dziś nasze serca radością, która rozpoznaje, która umie zobaczyć obecności Boga obok siebie i w swoim życiu i życiu osób z którymi jestem w swojej codzienności.

Gaudete

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie.

W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

1 Tes 5,16

 

 

 

 

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013