6 niedziela zwykła rok B

 

„Szczęśliwy człowiek, któremu nieprawość została odpuszczona…”

Czytania tej niedzieli koncentrują naszą uwagę na trędowatym. Chorzy na tę straszna chorobę, w czasach Jezusa byli izolowani ze społeczności, odrzucani. Na dodatek, jak dobitnie mówi pierwsze czytanie przypisywano im z powodu choroby nieczystość, a więc pozbawiano ich możliwości modlitwy w świątyni, uznawano za grzesznych.

Bardzo smutny był los takiego człowieka chorego, zapomnianego przez ludzi, a w ich rozumieniu i przez Boga, skazanego na powolne umieranie. Tym bardziej więc zachwyca postawa tego bezimiennego trędowatego (ludzie nie zapamiętali jego imienia jakby był nikim), który odważa się przyjść do Jezusa pomimo zapewne oporu innych i ogólnie przyjętych zasad zakazujących mu zbliżania się do ludzi. Szczególnie zachwycają słowa jego prośby: Jeśli chcesz…”. Człowiek tak zdeterminowany, walczący o życie, klęka  i nie wymusza, nie błaga, ale pozostawia decyzję Jezusowi. Poddaje się Jego woli. Otrzymuje to czego pragnie, upragnione zdrowie i dotyk Jezusa. Wpatrujmy się w ten niezwykły obraz. Jezus nie brzydzi się tym chorym, przełamuje przyjęte zasady, dotyka. Mógł uzdrowić słowem, ale chce dotknąć chorych miejsc, chce być bardzo blisko cierpiącego.

Co ta Ewangelia mówi dziś Tobie i mnie? Daje mi pewność, że Jezus ma moc uwolnić, uleczyć w każdej sytuacji, z każdej słabości i grzechu. Obyśmy potrafili naśladować trędowatego w Jego determinacji i do końca oddali się ufnie w ręce kochającego Ojca.

 

 

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013