11 listopada 2018

Jezus często w swoim nauczaniu stosuje kontrasty i porównania. Na ich tle Jego nauka nabiera niezwykłej wyrazistości i nie pozostawia miejsca na niedopowiedzenia, czy wykręty ze strony słuchaczy.

Słowo Jezusa na dzisiejszy dzień jest bardzo jasne: Wszystko, albo nic! Tego oczekuje, ale też sam tyle daje - WSZYSTKO! Uboga wdowa wrzuciła do świątynnej skarbony wszystko, co miała, zdając się całkowicie na łaskawość Boga. Jezus także dał wszystko - całe życie jako ofiarę za każdego z nas.

Można żyć i działać, jak w przysłowiu, "na pół gwizdka". Dawać innym to, co nam zbywa, dzielić się ty, co już nam niepotrzebne, modlić się, jeśli zostanie trochę wolnego czasu...

Jednak to hojność wdowy, a nie umiarkowanie pozostałych zyskało pochwałę ze strony Jezusa. "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!" (Mt 10,8) - mówił posyłając swych uczniów. Na co św. Paweł odpowie: "Cóż masz, czego byś nie otrzymał?" (1 Kor 4, 7).

Nasze życie jest odpowiedzią i jednocześnie sprawdzianem tego, na ile przyjęliśmy naukę Jezusa, jesteśmy uczniami Jezusa i upodobniliśmy się do Niego.

W dniu takim jak dzisiejszy, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, wolność naszego narodu jest kolejnym darem, za który powinniśmy dziękować Bogu. Darem otrzymanym darmo, niezasłużonym, ale zasługującym - na wdzięczność i odpowiedź. Jaką? Usiądź przez chwilę w ciszy, aby usłyszeć, jakiej odpowiedzi oczekuje dziś od Ciebie Jezus. A jeśli rzeczywiście jesteś uczniem Jezusa - odpowiedz Mu życiem.

 

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013