Piąta niedziela zwykła 2019

,,Wypłyń na głębię” (Łk 5,4)

 

            Ewangelia z dzisiejszej niedzieli prowadzi nas nad jezioro Genezaret. Tam ma miejsce spotkanie Jezusa z Piotrem. Możemy przez chwilę zatrzymać się przy tej scenie, kontemplując to, co widział Jezus.

Tłumy przychodzą do Jezusa spragnieni Słowa Bożego. Może ja dzisiaj też jestem spragniony spotkania z Jezusem, nakarmienia się Jego słowem?

Na brzegu stoją dwie łodzie. Są rybacy utrudzeni po pracy, zmęczeni po całej nocy łowienia bez owoców.

A z jakim sercem ja dziś przychodzę do Jezusa?

            Jezus uważnie patrzy na to wszystko. Nie tylko patrzy, ale wchodzi w tą ich sytuację, przejmuje Go los utrudzonych.

            On wchodzi do jednej łodzi, która należała do Piotra. Jest to wejście jakby w  jego życie. Jezus chce wchodzić w życie każdego z nas. Chce być blisko wszystkiego, co nas dotyka.

Będąc na łodzi odbija od brzegu, czyli pozbawia się gruntu pod stopami, zabezpieczenia.

Jezus naucza, rozmawia z Piotrem. Jego słowa są proste, przemawia do niego językiem rybaka. Zaprasza Piotra do wypłynięcia na głębię. Chce, aby on zaczął wchodzić w życie nie tylko powierzchownie, ale w jego pełnię, w głębię.

            Dzisiaj Jezus zwraca się do każdego z nas tymi słowami, jakimi przemówił do Piotra ,,Wypłyń na głębię”(Łk 5,4). Bóg doskonale zna serce każdego z nas. Wie, jak przemawiać, aby dotrzeć do jego głębi. Przemawia do każdego w jego języku. On niczego nie niszczy, ale udoskonala. Tak, jak przestrzegł Piotra przed niepotrzebnym lękiem, mówiąc ,,Nie bój się”, mówi dziś do mnie. Kiedy czujemy, że brakuje nam odwagi, nie mamy zabezpieczenia i pewności siebie, przysłowiowego gruntu pod stopami – wchodzimy w lęk i toniemy. Tylko opierając się na wierze, człowiek opiera się na Bogu, tym trwałym fundamencie. Wtedy, gdy z wiarą odpowiadam na Boże powołanie jestem wstanie zostawić wszystko i pójść za Jezusem, tylko w posłuszeństwie Bożemu słowu, mogę jak Piotr odpowiedzieć nie moją siłą ,, Lecz na Twoje słowo”(Łk 5,5).

 

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013