Charyzmat

Święta Paula Montal od świętego Józefa Kalasancjusza – wzorem dla współczesnego wychowawcy

Wychowanie jest bardzo ważne w życiu rodzinnym i społecznym, zauważył to święty Józef Kalasancjusz mówiąc, iż „Przyszłość społeczeństwa zależy od sposobu wychowania dzieci od najmłodszych lat”.

 

 

         Dwa i pół wieku później Paula Montal podjęła to wyzwanie i ogarnęła nim dziewczęta, była bowiem świadoma,  jak ważną rolę do spełnienia ma kobieta w społeczeństwie i w Kościele. Wyszła z inicjatywą, by przygotowywać dziewczęta do spełnienia obowiązków w codzienności, poprzez ukazanie godności kobiety zarówno w wymiarze życia rodzinnego jak i społecznego.

         Wezwanie skierowane ongiś do Apostołów „Jak Ojciec Mnie posłał , tak i Ja was posyłam” obejmuje swym zasięgiem wszystkich pragnących pracować dla Chrystusa. Przesłanie Jezusa w sposób szczególny dotyczy chrześcijańskiego wychowawcy. którego Pan posyła. Świadomość ta powinna towarzyszyć także każdemu, kto podejmuje się trudu głoszenia wiary i  wychowywania.

Czytaj więcej: Święta Paula Montal od świętego Józefa Kalasancjusza – wzorem dla współczesnego wychowawcy

Tu wszystko się zaczęło

TU WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO, mówił Jan Paweł II wspominając swoje dzieciństwo w Wadowicach.

Dla Pauli Montal, dziś świętej matki Pauli, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pijarek, wszystko zaczęło się 220 lat temu, w Arenys de Mar, 11 października 1799 r. Ta okrągła rocznica zaprasza do szczególnych wspomnień o początkach życia Pauli i o tym, co zrobiła dla wielu kobiet i dla całego Kościoła zakładając zgromadzenie zakonne oddane nauczaniu i wychowaniu dziewcząt według hasła:

RATOWAĆ RODZINY NAUCZAJĄC ŚWIĘTEJ BOJAŹNI BOŻEJ!

Arenys de Mar, rodzinne miasto Pauli, położone nad M. Śródziemnym, ok. 40 km na północ od Barcelony, jest miastem portowym, utrzymującym się z handlu. Jednym z jego głównych produktów eksportowych były koronki. Paula, podobnie jak jej mama, mistrzyni w ich wytwarzaniu, wykorzystała swoje zdolności by przyciągać do zakładanych przez siebie szkół dziewczęta. Uczyła je wyrobu słynnych koronek z Arenys, ale łączyła te praktyczne umiejętności z wiedzą teoretyczną, przekazywana na bardzo wysokim poziomie.

Dziś szkoły sióstr pijarek na całym świecie podejmują dzieło rozpoczęte przez Paule Montal. Uczą prawdy o świecie, ale kształtują też ducha i pobożność; obok wiary przekazują także wiedzę, aby zapewnić godną pozycję i dowartościować rolę kobiety w społeczeństwie.

 

Co robimy?

NASZE APOSTOLSTWO


Św. Józef Kalasancjusz rozumiał
znaczenie właściwego wychowania dzieci
dla przemian społecznych.
Paula Montal rozciągnęła jego dzieło na dziewczęta, stawiając sobie za cel
promocję kobiety i przygotowanie jej,
by jako żona i matka przyczyniała się do budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego.

Pragniemy wcielać w życie
motto św. Józefa Kalsancjusza
Pobożność i Nauka
oraz św. Pauli Montal
Ratować rodziny ucząc dziewczęta
świętej bojaźni Bożej

poprzez misję edukacyjną,
łącząc wiarę z kulturą i nauką.
Niezwykle istotnym elementem pijarskiej misji wychowawczej 
jest zachowanie indywidualności każdego dziecka, uszanowanie jego odrębności i pomoc w rozwoju duchowym, osobowym i intelektualnym. 

Czytaj więcej: Co robimy?

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013