Tożsamość

Kilka informacji o św. Pauli Montal

Kilka ważnych i cennych informacji o życiu św. Pauli Montal - naszej Założycielki. Przedstawiamy to w galerii:

Odkryj swoje powołanie

Matka Paula odkryła swoje powołanie, by stać się nauczycielką i wychowawczynią wielu dziewcząt. Jej życie nabrało ogromnego sensu, stała się też bliską współpracownicą Pana Jezusa. Jest to wciąż bardzo zadziwiające, że Bóg, który nikogo nie potrzebuje, wybiera małego i niepozornego człowieka, by ten w swojej wolności mógł podjąć zaproszenie do współpracy. Takie zaproszenie usłyszała Paula. Takie też zaproszenie usłyszała każda z nas. Bóg chodzi naszymi drogami i chce z nami dzielić sie życiem i razem z nami przemieniać to życie, na bardziej ludzkie. Z naszym Bogiem "nie ma żartów". Gdy On wysyła zaproszenie, to trudno jest je odrzucić. Można mieć pewność i przewidzieć to, że życie stanie się tak bogate w wydarzenia, w sytuacje i ciekawe wyzwania, że trudno to sobie wyobrazić. Życie nabiera głębokiego sensu, a przecież każdy pragnie, by jego życie miało głębię. Bóg odpowiada na nasze pragnienia. Niektórych wybiera, by stali się Jego pomocnikami, by towarzyszyli Mu jak Apostołowie, by codziennie trwali na łamaniu chleba

i wspólnej modlitwie. My pijarki trwamy na modlitwie i jesteśmy posyłane do dzieci i młodzieży, do rodzin, by wspierać je w drodze do Jezusa. Szczególnie dzisiaj to bardzo ważne, bo istnieje wiele dróg bardzo dostępnych, studni z wodą, która zaprasza do napicia się z niej, a nie są to miejsca, które naprawdę mogą nasycić i wypełnić. Misja wychowania i towarzyszenie drugiemu w drodze To piękna misja i jak mawiał św. Józef Kalasancjusz, to misja bardzo szlachetna, zajęcie najbardziej potrzebne, zasługujące i Bogu przyjemne. To towarzyszenie młodemu człowiekowi w jego drodze do Boga. To pomoc w odkrywaniu Boga, który kocha, który szuka i tęskni za człowiekiem. Dzisiaj Jezus nadal wysyła swoje zaproszenie do włączenia się w Jego misję, może i Ty zechcesz ten głos usłyszeć, przyjąć i pójść za Nim.

Jeżeli tak, to przyjdź i zobacz, dołącz i oddaj Jemu swoje życie. On sam napełnić Cię swoją obecnością. 

 

Odkryj swoje powołanie !

Myślisz, że powołanie to sprawa niektórych, że dotyczy tylko księży, sióstr, jakiejś elity...

Pewnie tak, dotyczy tych którzy kiedyś usłyszeli ten powołujący głos, aby zaangażować się całym sobą

w sprawę życia.

s. Urszula SP

 

 

Masz pytania, potrzebujesz pomocy w rozeznaniu swojego powołania napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Tożsamość

 

P

oznaj nas

I

przekonaj się,

J

ak pomagamy innym,

A

może zechcesz

R

azem z nami

K

ochać Boga w dzieciach

I

ratować rodziny wychowując
i nauczając w duchu Ewangelii

 

NASZA TOŻSAMOŚĆ

Dwa i pół wieku po otwarciu
przez św. Józefa Kalasancjusza (1557-1648)
pierwszej w Europie bezpłatnej szkoły
dla najuboższych chłopców,
św. Paula Montal (1799-1889)
założyła w Hiszpanii zgromadzenie zakonne,
które zajęło się wychowaniem i nauczaniem dziewcząt.Celem pijarskiej misji wychowania
jest przygotowanie młodzieży
do bycia zbawczym zaczynem rodziny,
aby młode pokolenia współdziałały w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego.

Instytut Sióstr Pijarek realizuje swoje apostolstwo
w oparciu o motto POBOŻNOŚĆ I NAUKA
upatrując w powszechnej misji wychowania i edukacji
dzieci i młodzieży
najskuteczniejszy sposób wpływania na rozwój społeczeństwa i jego przyszłość. 

 

ŻYCIORYS MATKI PAULI

ŚWIĘTA PAULA MONTAL (1799 - 1889)

 

Paula Montal przyszła na świat 11 października 1799r., w Arenys de Mar, mieście położonym niedaleko Barcelony w Hiszpanii. W domu rodzinnym Pauli okazywano wielką troskę i staranie o wychowanie dzieci w najgłębszych wartościach chrześcijańskich.

Osierocona przez ojca w wieku 10 lat, zaczęła pracować jako "p u n t a i r e": hafciarka-koronczarka, aby pomóc swojej matce-wdowie w utrzymaniu rodziny. W tym samym czasie uczestniczyła aktywnie w apostolstwie parafialnym jako członkini Bractwa Matki Bożej Różańcowej i Bractwa Matki Bożej Naszej Pani Bolesnej, wyrażając w ten sposób również swoją głęboką miłość do Matki Bożej, której była zawsze wierną córką. Współpracowała także z proboszczem w dziele katechizacji dzieci i młodzieży. Podjęła również pierwsze nieśmiałe próby nauczania. W tym też okresie dostrzegła jak naglącą potrzebą ówczesnego czasu jest formacja intelektualna i chrześcijańska dziewcząt oraz społeczne dowartościowanie kobiety. Wierna wezwaniu Pana, zdecydowała całkowicie poświęcić swe życie temu powołaniu.

W 1829 roku, przezwyciężając ówczesne trudności polityczne i społeczne, w towarzystwie Agnieszki Busquets przeniosła się do Figueras, gdzie otworzyła pierwszą szkołę dla dziewcząt. Tutaj też w Figueras został jasno ukazany jej charyzmat wychowawczy: - szkoły dla dziewcząt, ukierunkowane na ich integralną ludzko-chrześcijańską formację. Kolejne szkoły jakie założyła w Arenys de Mar, Sabadell, Igualada, Vendrell, i inne, mają ten sam cel i program działania. Wszędzie wnosiła atmosferę rodzinną, w której radość przeplatała się z intensywnym nauczaniem, głęboką modlitwą i formacją uczennic.

Od 1859 roku aż do swojej śmierci Paula pozostała w Olesa de Montserrat. Tutaj aktywnie uczestniczyła w przeżywaniu trudności i radości zgromadzenia. Poprzez trud wychowawczy, a w ostatnich latach poprzez intensywną i ufną modlitwę dawała autentyczne świadectwo życia całkowicie poświęconego Bogu.

 Życie Matki Pauli Montal można określić jako powołanie do miłości i do służenia dziewczętom i młodzieży żeńskiej poprzez chrześcijańskie wychowanie i ich awans społeczny. W momencie jej śmierci założone przez nią Zgromadzenie Córek Maryi Sióstr Szkół Pobożnych, czyli Zgromadzenie Sióstr Pijarek, liczyło 19 domów, rozmieszczonych w dwóch prowincjach, 308 sióstr i 35 nowicjuszek.

 Uznanie dla jej cnotliwego i świętego życia dotarło aż do naszych dni. Ojciec św. Jan Paweł II podczas audiencji w dn. 19 kwietnia 1993 r. na Placu św. Piotra w Rzymie w słowie skierowanym do pielgrzymów przybyłych na beatyfikację powiedział:

 "Matka Paula żyła prostą wiarą której uczyli jej głęboko wierzący rodzice. W swej parafii w Arenys de Mar katechizowała dzieci i młodzież. Od tego też czasu czuła wielką potrzebę całkowitego oddania się integralnej edukacji młodzieży, a przede wszystkim promocji godności kobiety.

 Cała jej praca poświecona nauczaniu oświecona była jej życiem intymnej więzi z Bogiem łączonej z modlitwą kontemplacyjną i miłością do dziewcząt które przygotowywała do przyszłej misji żony i matki. To powinien być przykład dla was drogie pijarki w waszej misji nauczania i wychowywania młodego pokolenia dzisiaj, w waszym trudzie uczestniczenia wraz z rodzicami w ich niezbywalnym obowiązku chrześcijańskiego i ludzkiego wychowania własnych dzieci.

 

 

 Matka Paula pragnęła by przez rodziny prawdziwie chrześcijańskie Chrystus mógł królować w społeczeństwie. Dlatego jej dzieło nie przestało być aktualnym i zobowiązującym także dziś. Również i do was się zwracam absolwenci i uczniowie szkół pijarskich i zapraszam byście swym własnym życiem umieli dać świadectwo z otrzymanej kiedyś formacji współpracując dziś w budowaniu społeczeństwa opartego na cywilizacji miłości. A przede wszystkim byście potrafili otwierać swe serca ku tym najbardziej potrzebującym według przykładu zostawionego nam w osobie Matki Pauli."

 Matka Paula całym swoim życiem wielbiła Boga i dała świadectwo nieugiętej wiary, żarliwej miłości i głębokiego zaufania Bogu w służbie tym najmniejszym i najbardziej potrzebującym, by w ich sercach również mieszkał Bóg. Ojciec św. Jan Paweł II, wyniósł ją do godności świętych 25 listopada 2001 roku.

 Dzieło Matki Pauli trwa nadal. Obecnie Siostry Pijarki pracują na 5 kontynentach, w 21 krajach świata, wszędzie ewangelizując poprzez szkołę. Fundamentalne elementy naszej pijarskiej tradycji pedagogicznej są nieustannie adaptowane do potrzeb miejsca i czasu. W 1990 roku dzieło Matki Pauli zostało przeszczepione na grunt Polski. Dziś mamy dwie wspólnoty w Krakowie i jedną w Rzeszowie. Obecnie funkcjonują trzy szkoły podstawowe i liceum prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Pijarek. Szkoły Podstawowe - dwie w Krakowie i jedna w Rzeszowie. Liceum w Rzeszowie. Nauka i wychowanie dzieci odbywa się w nich zgodnie z zamysłem Założycielki Zgromadzenia.

 

 

 

 

 

 
 
 

Myśli Matki Pauli

MODLITWA

1. "Kiedy rozmawiam ze Stwórcą niech mi nie przerywa żadne stworzenia, ponieważ niemądrze byłoby porzucać wszystko dla nicości".

2. "Bądźcie duszami modlitwy, tylko w ten sposób rozwinie się nasz ukochany Instytut".

3. "... Modlitwa jest chwilką, poświęconą na rozmowę z Oblubieńcem na wypoczynek razem z Nim".

4. Podziwiając naturę wzruszała się: " Boże mój, kto stworzyłby to jeśli nie Ty?"

5. "Uratujemy rodziny ucząc dziewczęta świętej bojaźni Bożej, i przez to  Jego Majestat będzie wielbiony  przez ich czułe serca".

6. "Boże mój, wielką radość mi sprawia myśl, ze teraz tyle dziewcząt Cie wielbi."

7. Kiedy wychodziła do ogrodu zatrzymywała się przy każdym drzewie i przy każdym kwiatku i mówiła do towarzyszącej jej siostry: "Powiedz, powiedz mi: Kto jak nie Bóg mógłby stworzyć tyle piękna? Niech będzie błogosławiony i uwielbiony Pan, który to uczynił".

8. "Święty, Święty, Święty jest Pan, - słychać wszędzie i wiele dziewczęta to powtarza; jakże piękną będzie ta pieśń w niebie!"

9. "Rozpoczynając modlitwę, trzeba zamknąć oczy ciała, a otworzyć oczy duszy"

10. "Udając się na spoczynek pochylała się przed Najświętszym Sakramentem i wypowiadała ten akt strzelisty: Żegnaj, Ukochany mój; oddaję Ci moje serce."

11. "Spójrz Miłości moja, udaję się na spoczynek, w tabernakulum zostawiam Ci moje serce by Cię nieustannie kochało ... jutro wrócę po nie, abyś mi je zwrócił wypełnione żarem miłości ... spraw, aby ta miłość była tylko dla Ciebie i Twojej Matki Najświętszej Dziewicy ... Kiedy moje serce będzie wypełnione tym szczęściem, poślij mi krzyże i cierpienia, wtedy wszystko to zniosę z radością ... Jeżeli w mym życiu przestałabym Cię kochać, to zatrzymaj to serce, bo nie potrzebuję go do niczego więcej, jak tylko do kochania Ciebie."

12. "Czy to możliwe Umiłowany mój, żeby był ktoś, kto Cię nie miłuje? Nie mogę pojąć tego, ale gdyby był ktoś taki, niech moje serce kocha Cię za nie."

13. Siostra, która ją słuchała powiedziała jej pewnego dnia: Mateczko jaka jesteś zachłanna ... Odpowiedziała jej: "Słyszałaś mnie? ... Zamiast nadsłuchiwać mogłaś podejść do mnie i zamiast jednego serca mogłybyśmy ofiarować Jezusowi dwa".

14. Kiedy czytała, lub kiedy jej czytano dzieła świętej Teresy, wznosząc oczy ku niebu, składała ręce i wołała: "Tak mój Boże! Umieram, bo umrzeć nie mogę."

15. "Maria jest naszą Matką i Matką Jezusa! Powiedz mi, czyż nie wzrusza Cię ta myśl? Pomyśleć, że jesteśmy jej córkami! Ach! Jakiej radości doświadczam myśląc, że On niedługo przyjdzie po mnie, aby mnie zabrać w swoim towarzystwie do siebie".

16. "Wystarczy, wystarczy: teraz odwróćmy oczy od ziemi, a spojrzenie skierujmy w niebo. Pomyślmy chwilkę o tym, co skończyłaś czytać, bo lektura duchowa jest jak pokarm, którego jeśli się nie przeżuje nie będzie dobrze strawiony, a jeśli nie strawi się dobrze, nie da nam pożywienia".

17. W ostatnich chwilach życia mówiła: " O Matko Moja przyjdź, tak przyjdź".

18. Kiedy swoim wzrokiem nie doszczegała światła obok Najświętszego Sakramentu wykrzykiwała: "O Boże mój, dlaczego pozostajesz w ciemności!!."

19. Kiedy wiedziała, że niektóre zasypiały na modlitwie mówiła im: "Jakże bogate jesteście, ponieważ przez to, że nie macie o co prosić Pana, możecie spać."

20. "Napełniajcie serca dziewczynek miłością do modlitwy, do cnoty, szlachetności, podlewajcie dobrą wodą, a przyniosą dobre owoce."

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013